První dojmy z kamery Panasonic HPX250

První dojmy z kamery Panasonic HPX250

Sdílet článek:

Díky firmě Syntex se mi koncem minulého týdne dostala do rukou žhavá novinka od Panasonicu, kamera AG-HPX250. Během jednoho natáčecího dne jsme měli možnost se s ní blíže seznámit a nasbírat několik prvních dojmů. Jedná se o přímého nástupce kamery AG-HPX171 (evropský ekvivalent kamery AG-HPX170), na kterou už několik let bez větších výhrad natáčím. Poprvé jsem, tehdy ještě nefunkční maketu „dvěstěpadesátky“, viděl na jarní prezentaci novinek Panasonic právě v pražském Syntexu. HPX250 je o něco robustnější než její předchůdce, nicméně většina funkcí a logické uspořádání ovládacích prvků zůstává stejných. Byť jsem měl kameru poprvé v ruce, nebyl sebemenší problém se zorientovat v nastavení a kameru ihned přizpůsobit dle svých potřeb – zcela bez manuálu.

První dojmy z kamery Panasonic HPX250 (natáčení 1)

Pokud se vyznáte v HPX171, je vše hodně podobné. Jelikož se jednalo o studiové natáčení, kde nebylo třeba s kamerou tolik „laborovat“, nevyužili jsme jejích možností naplno.

Na rozdíl od svého předchůdce nepoužívá kamera CCD čipy, ale CMOS (zde ve variantě 3MOS). Aby nedocházelo ke známému a nežádoucímu „flash band“ efektu, je v kameře zabudován software k jeho detekci a odstranění. Velkou výhodou mohou být i obvody DRS (Dynamic Range Stretch), zlepšující dynamiku při záběrech s vysokým kontrastem.

První dojmy z kamery Panasonic HPX250 (natáčení 2)

Velkým kladem při vývoji kamer v Panasonicu je podle mého názoru to, že ruku v ruce s technickými inovacemi firma důsledně zapracovává připomínky ze strany uživatelů. Model od modelu je vidět znatelný vývoj v ergonomii a odstraňování nedostatků, které mohly práci stěžovat. Změny, které mě při práci oslovily, jsou:

  • největším přínosem je přítomnost třetího kroužku (clony) na objektivu. Pokud se nemýlím, jedná se v této kategorii kamer o unikát. Jelikož se jde o elektronické nastavení, je clona i ostření bez dorazů, tedy tzv. „nekonečná“.
  • další neméně podstatnou změnou k lepšímu jsou hledáčky: dramaticky se zlepšilo rozlišení a nyní je opravdu možné podle hledáčku spolehlivě ostřit – to byl u HPX171 asi největší problém. Bohužel jsem však neměl možnost lesklý hledáček HPX250 ozkoušet v exteriérech na přímém Slunci.
  • objektiv kamery disponuje až 22 násobným optickým zoomem (oproti 13x u HPX171). Ohnisková vzdálenost činí 28 – 616 mm.
  • záznam obrazu je nyní plných 1920×1080 obrazových bodů při Full-HD, oproti nečtvercovým 1440×1080 u HPX171.
  • kamera má i širší paletou záznamových formátů, kromě DV, DVCPRO(25/50 či HD) také „úspornějšími“ kodeky AVC-intra.
  • k HD-SDI výstupu přibyl i HDMI výstup.
  • novinkou jsou i GEN LOCK IN a TC IN/OUT konektory.
  • USB host port dává tušit, že by mohlo fungovat zálohování na USB disky, u HPX171 bylo možné přímo z kamery přehrávat jen na HDD pomocí FireWire (neměl jsem možnost vyzkoušet, či se tím zabývat).
První dojmy z kamery Panasonic HPX250 (natáčení 3)

Krom toho se mírně změnilo i uspořádání některých ovládacích prvků. Výčet změn samozřejmě není úplný, ale jsou to ty, které mě z praktického hlediska považuji za nejdůležitější. Z tohoto letmého seznámení je můj první dojem rozhodně kladný.

Další odkazy:
První dojmy ze zpracování natočeného materiálu z kamery AG-HPX250 naleznete v dalším článku tohoto blogu.
První fotografie Panasonic kamery AG-HPX250 nejdete na naší Facebook stránce – přidejte se! 😉
Další informace o kameře Panasonic AG-HPX250 naleznete v oficiální tiskové zprávě a brožuře.

Titulní fotografie: Jan Martínek/ArtTech, fotografie v příspěvku: Pavel Klener.

Sdílet článek:

Rizika a příležitosti reklamy digitálního věku
Postprodukční dojmy z kamery Panasonic HPX250

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Přihlaste se k odběru e-mailových novinek

Odběr newsletteru prosím potvrďte v doručeném e-mailu.

Sledujte mě:

LinkedIn
YouTube

Zařaďte se i vy mezi mé dlouhodobě spokojené a vážené zákazníky!

Chcete poradit, jak váš projekt vhodně uchopit? Potřebujete znát cenový odhad natáčení, fotografických prací, překladů či výroby webových stránek? Rád s vámi osobně proberu Vaše představy. Společně určitě najdeme ideální způsob jejich řešení!

Zůstaňme i nadále ve spojení! Objednejte si můj newsletter.

Žádný spam, e-mail maximálně párkrát za rok. Odhlášení jedním kliknutím.

Menu

Zůstaňme ve spojení!

Chcete být informováni o novinkách a nabídkách? Objednejte si můj newsletter. Vše zdarma, odhlášení jedním kliknutím.

Odběr newsletteru prosím potvrďte v doručeném e-mailu.